مقدمه‌ای بر نظریه‌ی رنگ‌ها و معناشناسی چند رنگ

رنگ‌ها تاثیر زیادی بر زندگی روزمره‌ی ما دارند. هنگامی که صبح از خواب برمی‌خیزید یک صبحانه‌ی رنگارنگ می‌تواند روز خوبی برایتان رقم بزند یا زمانی که در ماشین نشسته‌اید (چه راننده باشید یا مسافر) تابلوهای راهنمایی رانندگی هر یک با استفاده از ترکیب رنگی خاص، مفهومی متفاوت را به شما می‌رسانند. در زندگی مجازی و دنیای وب نیز این رنگ‌ها هستند که می‌توانند به یک وب‌سایت، معنا و زندگی ببخشند. در این مطلب قصد داریم شما را با نظریه‌ی رنگ‌ها و معنای رنگ‌های مختلف و کاربردشان در وب، بیشتر آشنا کنیم.

 

رنگ‌های اصلی (اولیه - اولین)

به رنگ‌های قرمز، زرد و آبی که پایه و اساس تشکیل سایر رنگ‌ها هستند، رنگ‌های اصلی یا اولیه گفته می‌شود. این سه رنگ نقشی اساسی در نمایشگرهای امروزی بازی می‌کنند و تقریبا هر کاربر وب با عبارت RGB که در دنیای وب و نمایشگرها به کار می‌رود، آشنایی دارد.
 

اگر در مورد رنگ اسکرین‌ها مانند سخت افزارهای وبی و مانیتورها  صحبت کنیم قرمز، سبز و آبی (RGB) رنگ‌های پایه‌ای هستند که تمام رنگهای موجود بر روی اسکرین‌ها را می‌سازند.

رنگ‌های فرعی (ثانویه - دومین)

به رنگ‌های نارنجی، سبز و بنفش که به ترتیب از ترکیب رنگ‌های قرمز و زرد، زرد و آبی، آبی و قرمز به وجود می‌آیند، رنگ‌های فرعی یا ثانویه گفته می‌شود. این سه رنگ منجر به تولید رنگ‌های متضاد (از لحاظ روشنایی) بی‌شماری می‌شوند.

رنگ‌های ثالث (سومین)

به ترکیب رنگ‌های قرمز-بنفش، آبی-بنفش، آبی‌-سبز، زرد-سبز، زرد-نارنجی و قرمز-نارنجی رنگ‌های ثالث یا سومین گفته می‌شود. این دسته از رنگ‌ها از ترکیب مستقیم رنگ‌های اصلی و فرعی به وجود می‌آیند.

رنگ‌های گرم

استفاده از رنگ‌های گرم در یک عکس یا طرح حس گرمی و حرارت را به مخاطب القا می‌کند. اکثر افراد با دیدن این رنگ‌ها به یاد خورشید، حرارت، آتش و عشق می‌افتند و این همان حسی است که رنگ‌های گرم در ما ایجاد می‌کنند. برای نمونه، قرمز را رنگ خون و نارنجی و زرد را رنگ‌های تابستانی می‌دانیم.

رنگ‌های سرد

بر خلاف رنگ‌های گرم که به حرارت می‌دهند، رنگ‌های سرد این حرارت را از ما می‌گیرند! شرایطی مانند آب و هوای سردسیری، مرگ، حس غمگین بودن و شب نمونه‌های خوبی از رنگ‌های سرد هستند. همچنین این دسته از رنگ‌ها می‌توانند نشان‌دهنده‌ی آرامش، اعتماد و حس ناب بودن باشند. برای نمونه، بنفش نشانه‌ی وفاداری است چون چیزی است که باید باقی بماند.

زبان‌شناسی رنگ‌ها

قرمز - عشق و شیدایی، خون و خشونت
نارنجی - گرما و حرارت (اما نه به اندازه‌ی قرمز)، سلامت و شادابی (مانند ویتامین C موجود در مرکبات)
زرد - حرارت و حس تشنگی ( به همین دلیل است که تولیدکنندگان نوشیدنی‌های خنک، از این رنگ به صورت گسترده استفاده می‌کنند)
سبز - سلامت و زندگی (سبز بودن طبیعت)، رفاه و سرمایه‌داری
آبی - آرامش و آسایش (رنگ آب و آسمان)، حس غمگین بودن (آبی تیره وکدر)
بنفش - وفاداری، حس اعتماد (ترکیب با قرمز)، حس شیک و منحصربه‌فرد بودن
سفید - سلامت و پاکیزگی (بیمارستان‌ها و لباس دکتر و پرستار را به یاد دارید؟)، خوب و مقدس بودن (فرشته‌ها را چطور؟)
سیاه - مرگ و نابودی (بر خلاف سفید)، شیطان صفت و پلید، حس اطمینان زیاد (ترکیب با نقره‌ای یا خاکستری)

[منبع]

 

پیشنهاد می‌شود بخوانید:

نظرات

ممنون بابت مقاله فکر میکنم در ترجمه بخش "رنگ‌های اصلی" دچار اشتباه شده باشید. توی منبع نوشته رنگ‌های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند و اگر بحث نمایشگارها باشه قرمز، سبز (نه زرد) و آبی یا RGB رنگ‌های اصلی‌اند. اما متن ترجمه شده این ذهنیت رو ایجاد میکنه که G=زرد هست.
ممنون از تذکر. متن اصلاح شد.
کاش از لحاظ مچ کردن رنگ هم توضیحاتی میدادید.

نظر بدهید

این اطلاعات به صورت محرمانه نگهداری شده و برای عموم نمایش داده نخواهد شد. می توانيد از گراواتار برای نمايش تصوير خود استفاده كنيد.